کنترل فشارها در بهره برداری سیستم آب شیرین کن RO

کنترل فشارها در دستگاه RO

در یک آب شیرین کن RO یکی از عوامل مهم بهره برداری کنترل فشارهای بین لوله ها و تجهیزات می باشد. در زمان طراحی می بایست توسط طراح تجهیزات مناسبی جهت کنترل و هشدار فشار دستگاه در بخش های مختلف دستگاه در نظر گرفته شود. از طرفی می بایست کنترل های برقی به شیوه ای عمل نمایند که در صورتی که فشار دستگاه کمتر یا بیشتر از حد مجاز شد به منظور جلوگیری از آسیب به دستگاه، اقدام به هشدار اوپراتور و قطع دستگاه (در صورت لزوم) نماید. ثبت فشارها به صورت روزانه توسط اوپراتور یکی از برنامه هایی است که حتما می بایست به آن توجه ویژه ای داشت.کنترل فشار جریان ورودی

آبی که وارد دستگاه می شود نباید فشار کمی داشته باشد. فشار کمتر از یک بار باعث کاهش تولید و هواگرفتن فید پمپ ورودی می گردد. دستگاه هایی که جریان را از آب سرویس به صورت مستقیم و بدون مخزن مکش می کنند پتانسیل هواگیری پمپ آنها بسیار بالا بوده و عمر کمتری خواهند داشت بنابراین پیشنهاد می گردد ابتدا آب ورودی در یک مخزن ذخیره و سپس توسط فید پمپ به دستگاه منتقل گردد. در ورودی دستگاه RO معمولا یک سوییچ فشار پایین در نظر گرفته می شود که در صورتی که فشار آب از مقدار مشخصی پایین تر شد دستگاه را خاموش می کند. بهتر است فشار آب ورودی دستگاه حداقل دو بار در نظر گرفته شود.

کنترل فشار فیلترهای شنی و کربنی

قبل و بعد از فیلترهای شنی و کربنی می بایست فشار سنج مناسب در نظر گرفته شود. اختلاف فشار بین ورودی و خروجی فیلترها شاخصی است برای تعیین میزان گرفتگی فیلترها، معمولا وقتی اختلاف فشار بین ورودی و خروجی فیترها به حدود نیم بار رسید می بایست فیلتر شستشو داده شود.

کنترل فشار فیلترهای کارتریج

معمولا وقتی اختلاف فشار بین ورودی و خروجی فیترها به حدود نیم بار رسید می بایست فیلتر تعویض گردد. فیلترهای کارتریج به فشار بالای دستگاه خیلی حساس می باشند و در صورتی که فشار ورودی خیلی بالا باشد احتمال ترک های مویی رود فیلترها و کانالیزه شدن مسی جریان و کاهش راندمان فیلتراسیون وجود دارد.

کنترل فشار ممبران های RO

فشار ورودی و خروجی و فشار بین ممبران ها از جمله موارد مهمی است که بهره بردار می بایست به آن توجه داشته باشد. فشار بیش از اندازه دستگاه باعث اسیب شدید به ممبران ها و هوزینگ می گردد از طرفی فشار پایین دستگاه هم باعث کاهش آب تولید می گردد. هر چه اختلاف فشار بین ورودی و خروجی بیشتر باشد نشانگر گرفتگی بیشتر ممبران ها می باشد. بنابراین اندازه گیری پیوسته فشارها در شیرهای کنترلی و ممبران ها بسیار مهم می باشد. معمولا در مسیر ورودی ممبران ها یک سوییچ کنترلی در نظر گرفته می شود که با بالا رفتن بیش از مقدار استاندارد فشار ورودی اقدام به آلارم و یا خاموش کردن دستگاه می کند.

جهت اطلاع از انواع محصولات شرکت مهندسی و ساخت کندو شامل پکیج تصفیه فاضلاب، دستگاه تصفیه آب RO، انواع دستگاه اولترافیلتراسیون، انواع سپتیک و چربی گیر، فیلترهای شنی و کربنی و دیگر محصولات با ما تماس بگیرید.

مکانهایی که می بایست فشار سنج تعبیه گردد به صورت زیر می باشد.

-         ورودی دستگاه و قبل از ورود به فیلترها

-         بعد از هر پمپ

-         قبل و بعد از فیلترهای شنی و کربنی

-         قبل و بعد از فیلتر کارتریج

-         قبل و بعد از ممبران RO

-         مسیر جریان آب تولید

-         مسیر جریان آب زهاب

نظرات

 
 
Captcha