آب خاکستری چیست؟

آب خاکستری

همه فاضلاب تولید شده در خانه به ‌جز فاضلاب توالت را آب خاکستری گویند. به عبارت دیگر، فاضلاب تولیدی آشپزخانه، حمام و ماشین لباسشویی، آب خاکستری است. آب خاکستری حمام، ظرف‌شویی و لباس‌شویی تقریبا 50 تا 80% فاضلاب شهری را تشکیل می‌دهد.

از آب خاکستری به منظور استفاده مجدد، در آبیاری باغات استفاده می شود. استفاده مجدد از آب خاکستری باعث کاهش مصرف آب های سطحی و زیرزمینی می شود. در مناطق با آب و هوای خشک که محدودیت منابع آب دارند، استفاده موثر از آب و حفظ آن به هر طریق ممکن مهم است.

آب خاکستری

چرا از آب خاکستری استفاده می‌شود؟

آب خاکستری فاضلابی است که شامل مقدار زیادی آب آشامیدنی بوده و زمانی از آن برای آبیاری استفاده می‌شود که گیاه به حد کافی رشد کرده باشد و بتواند آب حاوی ذرات ریز را مصرف کند. برخلاف روش‌های کوتاه مدت، استفاده مجدد از آب خاکستری بخش مهمی از مشکل جوامع را حل می‌کند و در آیندهای دور به عنوان روشی ضروری و غیر قابل تغییر باقی خواهد ماند. مزایای استفاده از آب خاکستری شامل موارد زیر است:

استفاده کمتر از آب سالم

استفاده از آب خاکستری باعث کاهش مصرف آب آشامیدنی براي مصارف غير آشاميدني، کاهش هزینه‌ها و افزایش منابع آب برای مصارف کشاورزی می‌شود.

کاهش فشار به سیستم‌های تصفیه

تصفیه آب خاکستری به دلیل غلظت کم مواد آلی به ‌مراتب آسان‌تر از تصفیه فاضلاب می‌باشد. در نتیجه هزینه‌های تصفیه کاهش و فرآیند تصفیه در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهری موثرتر خواهد شد.

توانایی ساخت یک واحد تصفیه در یک زمین کوچک

در تصفیه خانه‌های فاضلاب، برای تصفیه آب خاکستری، مراحل و پروسه‌های کمتری مورد نیاز است. در نتیجه تصفیه‌خانه را، در یک زمین کوچک، می‌توان ساخت. همچنین در صورت وجود میکروارگانیزم‌ها، مواد مغذی آب خاکستری به سرعت تصفیه می‌شوند. این عمل در سطح خاک به مراتب موثرتر رخ خواهد داد تا اینکه در رودخانه ریخته شود.

استفاده کمتر از انرژی و مواد شیمیایی

به دلیل کاهش مصرف آب آشامیدنی، هزینه های پمپاژ و مواد شیمیای بکار رفته در تصفیه کاهش می‌یابد.

رشد گیاهان

در مناطقی که با کمبود منابع آب مواجه هستند، استفاده از آب خاکستری برای آبیاری گیاهان توصیه می‌شود. مقدار نیتروژن‌های آب خاکستری تقریبا یک دهم نیتروژن‌ آب سیاه (آب توالت) می‌باشد. نصف بیشتر این نیتروژن‌ها ارگانیک است که به کمک فرایندهای بیولوژیکی توسط گیاهان جذب می‌شوند. آب خاکستری همچنین غنی از مواد مغذی، پتاسیم و نیتروژن می‌باشد که برای گیاهان یک کود مناسب به شمار می آید.

منبع ثابت و قابل اعتماد

آب خاکستری مورد استفاده در آبیاری یک منبع ثابت و یک سرمایه مطمئن است. به عنوان مثال آب خاکستری تولیدی هر خانه در آریزونا سالانه به‌طور متوسط 135000 تا 180000 لیتر می‌باشد.

ویژگی‌های مثبت اقتصادی

استفاده از این سیستم در مناطق خشک و فقیرنشین، باعث بهبود وضع زندگی مردم و کاهش مهاجرت روستائیان به شهرها می‌شود.

نصب آسان

به دلیل تصفیه آسان، وسایل، امکانات و نیروی انسانی محلی، کاملا جوابگو هست.


جهت اطلاع از انواع محصولات شرکت مهندسی و ساخت کندو شامل پکیج تصفیه فاضلاب، دستگاه تصفیه آب RO، انواع دستگاه اولترافیلتراسیون، انواع سپتیک و چربی گیر، فیلترهای شنی و کربنی و دیگر محصولات با ما تماس بگیرید.

نظرات

 
 
Captcha