در چه مواردی از پکیج تصفیه فاضلاب کوچک استفاده می شود

تصفیه خانه های کوچک (1)

تصفیه خانه یا پکیج تصفیه کوچک از انواع تصفیه خانه ها هستند که در موارد خاص، کاربرد داشته و جهت تصفیه آب، پساب و فاضلاب از آنها بهره گرفته می شود. در این مقاله با کاربرد انواع پکیج تصفیه فاضلاب کوچک آشنا خواهیم شد.

سپتیک تصفیه خانه کوچک
منظور از تصفیه خانه یا پکیج تصفیه فاضلاب کوچک، تصفیه خانه هایی هستند که به عللی، چند واحد از تاسیسات فرآیندی و یا تمام آن به کلی حذف و یا ساختمان آن در واحدهای دیگر ادغام شده اند. مهمترین عاملی که موجب کوچک شدن پکیج تصفیه فاضلاب و یا مثلا دستگاه تصفیه RO می شود، عبارت است از کم بودن جمعیتی که فاضلاب آنها به تصفیه خانه می رسد. علاوه بر کم بودن جمعیت، ممکن است علل دیگری نیز که در زیر نامبرده می شوند موجب کوچک شدن طرح پکیج تصفیه فاضلاب و یا دستگاه تصفیه RO گردد:
  • عدم نیاز به تصفیه کامل فاضلاب. گاهی ممکن است به علت وجود منابع طبیعی با ظرفیت تصفیه زیاد مانند رودخانه های بزرگ و یا دریا بتوان از ایجاد بعضی واحدهای تصفیه خانه خودداری و در مقدار سرمایه گذاری اولیه صرفه جوئی نمود. در این صورت فاضلاب را به صورت ناقص تصفیه کرده و بقیه عمل تصفیه را به عهده منابع طبیعی نامبرده می گذارند. در این مورد باید دقیقا ضوابط نامبرده در مورد تصفیه طبیعی را توجه نمود تا محیط زیست آلوده نگردد.
  • علل اقتصادی. در بعضی موارد ممکن است به علت عدم امکان مالی و نیاز به صرفه جوئی، موقتا از ساختن چند واحد تصفیه خانه صرفه جوئی نمود و بدین صورت ساختمان تصفیه خانه را برای مدتی کوتاه کوچک ساخت.
  • نوع آلودگی فاضلاب. برای تصفیه پساب های صنعتی ممکن است به علت نوع آلودگی تنها نیاز به ایجاد چند واحد از پکیج تصفیه فاضلاب بوده و ساختمان آن کوچک طراحی شود. امروزه با توجه به تعداد روز افزون شهرک های مسکونی که مرتبا در مجاورت شهرهای بزرگ ساخته می شوند، مناطق ییلاقی که نمی توانند از شبکه فاضلاب شهری استفاده نمایند، روستاهایی که دفع فاضلاب آنها با مشکل مواجه است و بالاخره واحدهای مستقلی از قبیل بیمارستان ها، کشتارگاه ها و غیره مسئله تصفیه خانه و پکیج تصفیه فاضلاب کوچک اهمیت زیادی پیدا کرده است. سازنده های مختلف مرتبا همراه با تبلیغ سیستم های تصفیه گوناگونی را به بازار عرضه می کنند که در صورت عدم آشنایی با نیازها و مورد کاربرد آن ها، ممکن است استفاده از آنها موجب تلفات مالی و از دست رفتن وقت و نرسیدن به هدف پیش بینی شده گردد. برای آشنایی با مهمترین انواع تصفیه خانه های کوچک می توانید شماره دوم این مقاله را دنبال کنید.

نظرات

 
 
Captcha