اولین واحد آب شیرین کن با استفاده از منابع تجدیدپذیر افتتاح شد

افتتاح اولین واحد آب شیرین کن خورشیدی

اولین واحد شیرین سازی (شورزدایی) آب با استفاده از انرژی خورشیدی در جنوب آفریقا با نام OSMOSUN افتتاح شد

آب شیرین کن یا شورزداها دستگاه هایی هستند که تمامی املاح و شوری آب ورودی به دستگاه را در حجم های بالاتر از 5 مترمکعب در شبانه روز تصفیه نموده و آبی شیرین و فاقد املاح در اختیار مصرف کننده قرار می دهند.
واحد شیرین سازی آب دریا (دستگاه تصفیه RO) با نام OSMOSUN توسط شرکت Mascara Renewable Water و شریک تجاری آن یعنی Turnkey Water Solutions از آفریقای جنوبی به منظور تأمین آب آشامیدنی برای تعطیلات فصلی ماه دسامبر در شهر ساحلی و توریستی هسکووا به بهره برداری رسیده است.

واحد OSMOSUN با روش اسمز معکوس عمل شیرین سازی را انجام داده و از انرژی خورشیدی برای تامین انرژی مورد نیاز واحد استفاده می کند. ظرفیت این واحد 100 متر مکعب در روز در صورت استفاده از ژنراتور خورشیدی فتوولتائیک بوده و تا 300 متر مکعب در روز در صورت اتصال به شبکه برق محلی (در ساعاتی که آفتاب حضور ندارد) قابل افزایش است. این حالت عملکردِ دوگانه برای پوشش پیک مصرف آب در روستای ساحلی Witsand و 3000 ساکن آن است.
افتتاح اولین واحد آب شیرین کن خورشیدی

 دسترسی به آب تولیدی از منابع تجدید پذیر برای 3000 نفر

استان Cape در آفریقای جنوبی با بدترین بحران خشکسالی در قرن گذشته روبرو است و محدودیت های مصرف آب را برای جلوگیری از شرایط بحرانی تنظیم می کند. واحد شیرین سازی (تصفیه آب) OSMOSUN از زمان راه اندازی بیش از 9000 متر مکعب آب شیرین تولید کرده است که این امر باعث خروج این استان از بحران آب در این منطقه شده است.

این پروژه توسط دانشگاه Stellenbosch آغاز شده و از دولت غربی کیپ، صندوق خشکسالی و دولت فرانسه تامین اعتبار می شود.

منبع خبر

نظرات

 
 
Captcha